Historia domu
Nieruchomość ta położona jest w centralnej części miasta Tułowice na areale o powierzchni 1100 m². Dom ten posiada pięć mieszkań położonych na parterze i dwu piętrach. Budynek jest wpełni podpiwniczony oraz podłaczony do Gminnej sieci wodno - kanalizacyjnej. Posiada również instalację gazową. Mieszkania posiadają własne etażowe ogrzewanie gazowe oraz indywidualne przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Nieruchomość ta choc pochodząca z początków 19 tego stulecia prezentuje sie swoją architekturą zewnetrzna jeszcze dzisiaj nowocześnie, nawiazując do obecnego stylu budowy na zachodzie. Niemniej jednak przez zaniedbania lat powojennych oraz pozbawiona prawowitych właścicieli jak i środków finansowych pozostawia wiele do życzenia, aby prezentować się w calej swej okazałości tak zewnątrz jak i wewnątrz.
Administrowana z ramienia Skarbu Panstwa przez ówczesną Milicję Obywatelską a potem przez Technikum Leśne w Tułowicach do lat 80 tych nie byla planowo remontowana.
Nieprzemyślanie przeprowadzone przeróbki szczególnie centralnego ogrzewania oraz wentylacji wpłynęły niekorzystnie na stan techniczny domu. Szczególnie źle prezentuje sie budynek gospodarczy adaptowany na garaże i wiaty samochodowe.
Na podstawie posiadanych licznych dokumentów można stwierdzić, iż budynek ten pochodzi z roku 1910 . Z dokumentów tych rownież wynika, iz budynek ten mieszczący sie przy ówczesnej ulicy Friedlander Str.1 w miejscowosci Tillowitz -Tułowice nosił nazwę " Doktorhaus" i był zapisany w księdze wieczystej z dnia 13.07.1939 roku pod nazwiskiem Franz Seidler jako właściciela.
Nazwa " Doktorhaus " pochodzi natomiast od faktu, iż pomieszczenia parterowe wynajęte były jako praktyki lekarskie, ogólna i stomatologiczna.
Właściciel nieruchomości Franz Seidel byl kupcem mieszkajacym w Wrocławiu, zaś dom ten w Tułowicach wybudował na zasadzie lokaty kapitału.
Istnieją również zapiski, iż nieruchomość ta była własnością zakładów " Handelgeselschaft Schlagermilch Tillowitz". Powyższe zostało jednak sprostowane przez sąd w Falkenberg -Niemodlin ,który początkowo mylnie interpretowal zapisy w księdze wieczystej dotyczace mapki położenia nieruchomości.
Franz Seidel parajac sie z trudnościami finansowymi postanowil nieruchomość tą sprzedać. W sprzedaży w której pośredniczyła spółka maklerska ART&Co z Wroclawia oraz Notariusz Dr..Aleksander Hossmann interesowali sie małżonkowie Johann i Margarete von Rogowski Broll.
W dniu 19.07.1942 doszło do zawarcia umowy na kupno tej nieruchomości. Jednak na sprzedaż nieruchomości w tym terenie musiano mieć zgodę Rady Osiedlowej oraz Starostwa Powiatowego.
Nieruchomości na tych terenach przeznaczone były wyłącznie dla tubylców co mialo szczegolne znaczenie w zwiazku z trwającymi dzialaniami wojennymi. Tu też powstały problemy natury proceduralnej jako iż kupujący nie pochodzili z tego terenu oraz iż dom miał służyć za lokate kapitalu.
Rzeczywistość ta jednak była sprzeczna z nacjonalistyczno-socjalistycznymi zasadami panstwa w zwiazku z czym Starostwo Powiatowe koregujac swój błąd merytoryczny w interpretacji przepisów wydalo ostatecznie w dniu 06.05.1943 roku zgodę na sprzedaż.
W dniu 01.06.1943 roku urzeczywistniono zawarta umowe kupna.W dniu 16.12.1943 roku nieruchomość ta została wpisana do księgi wieczystej miejscowości Tillowitz, Tom XII karta 384 jako własność Johanna Broll i Margarete von Rogowski Broll. Nieruchomość została przejęta z mieszkańcami oraz praktykami lekarskimi. Stan ten przetrwał z małymi zmianami do końca działań wojennych podczas których dom nie odniósł żadnych szkód.
Administracja niemiecka na tych terenach widząc załamujacy sie front wojenny oraz fakt planowego przesiedlenia na te tereny ludności z kresów wschodnich postanowiła wezwać ludność do ewakuacji aby uniknąć przymusowego wysiedlenia. Temu wezwaniu posłuszni byli również mieszkańcy domu.
Po wyzwoleniu przejmująca wladzę Administracja terenowa dom ten przejeła i przekazała go bezprawnie na Skarb Panstwa oddając go w administrację Milicji Obywatelskiej jako posterunek.
Zabiegi właścicieli o zwrot domu kończyły się szantażem z strony władz oraz próba aresztowania ojca.
W roku 1955 po likwidacji posterunku milicji przekazano dom ten w administrację Lasów Panstwowych a później Technikum Leśnego w Tułowicach, które przeznaczyło go stancje dla uczni a później jako mieszkania dla nauczycieli nazywając go " Domem Nauczycielskim ".
Usiłowania wlaścicieli o zwrot zagarniętego mienia nie odnosił żadnych skutków, władze terenowe jak i centralne nie odpowiadaly na zapytania i monity ignorujac tą sprawę będąc w przekonaniu ,iż do zwrotu nie wolno dopuścic. Dopiero klimat odnowy politycznej w Polsce jak rownież świadomość władzy Państwowej, która świadoma tego, iż droga do Wspólnoty Europejskiej bez uregulowania tych i podobnych spraw jest niemożliwa, pozwoliła na dalsze starania o zwrot mienia. Niedoczekali sie tego niestety nasi rodzice a szczegolnie ojciec, ktory do ostatnich dni swego życia mimo ciężkiej choroby nieugięcie pisał do wszystkich władz.
Po jego śmierci sprawę przejęli jego synowie jako prawowici spadkobiercy, ktorym po 10 latach zmagań z władzą udało się dom ten odzyskać.
Wniesiony w dniu 19.11.1996 roku do Sądu Rejonowego w Opolu przez Urząd Rejonowy w Opolu reprezentujacy Skarb Panstwa wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości zostal prawomocnym Postanowieniem Sądu z dnia 26.03.1997 roku oddalony. Tym samym została udaremniona ostatnia próba przejęcia naszej własności przez Skarb Państwa .
Również Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich w swoim orzeczeniu stwierdzil, iz Piotr i Joachim Broll są jedynymi spadkobiercami dobr swoich rodziców a tym samym prawowitymi wlaścicielami nieruchomości przy ul.Kosciuszki 1 w Tulowicach.
Te orzeczenia sądowe były podstawą wydania decyzji w postepowaniu administracyjnym przez Starostwo Powiatowe w Opolu unieważniającym decyzje przejęcia jej przez Skarb Panstwa oraz decyzji przekazania jej obecnym właścicielom.
W dniu 31.05.2000 roku po 55 latach nieruchomość ta zostala oficjalnie przez przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Opolu przekazana właścicielom, którzy w geście dobrej woli na drodze zawartego porozumienia przejęli również dotychczasowych mieszkanców na dotychczasowych warunkach.
Dom ten wraz z zabudowaniami wymaga obecnie znacznych nakładów na remonty, które poprzez dochody z czynszu są trudne do zrealizowania.
Jak już wspomniano dom ten w okresie przedwojennym nosił nazwę " Doktorhaus " w okresie powojennym aż do zwrotu " Dom Nauczycielski ".
W dowód wdzięcznoóci naszemu ojcu za jego nieugiętą walkę o zwrot tej nieruchomości nadaliśmy temu domowi nazwę z jego imienia " Dom Janek Tułowice ".
W roku 2002 postanowiliśmy dom ten wraz z jego właścicielami oraz mieszkańcami pokazać na własnej witrynie internetowej, pozostawiając mieszkańcom możliwoóź prezentowania się na swoich stronach w formie textu i zdjęć oraz korzystania z poczty elektronicznej poprzez naszą witrynę internetowę.